Owczarek francuski Beauceron – patron francuskich pastwisk

Beaucerony to niezbyt popularna współcześnie rasa psa, której korzenie sięgają XVI-wiecznej Francji. Psy te hodowane były do pracy przy wypasie zwierząt, co umocniło w nich siłę, wytrzymałość i opanowany temperament. Owczarki te nawiązują głębokie więzi ze swoim właścicielem i oddają im całe swoje serce.

 

Owczarek francuski Beauceron – wygląd i opis rasy

  • Rozmiar: do 70 cm
  • Sierść: krótka
  • Długość życia: 10-12 lat
  • Waga: do 45 kg

Owczarek francuski Beauceron – wzorzec rasy

Beaucerony to psy, które na pierwszy rzut oka budzą szacunek swoim masywnym wyglądem. Cechują się doskonałym umięśnieniem i wyważonymi proporcjami ciała. Zgodnie z klasyfikacją FCI należą one do Grupy I – psów pasterskich i zaganiających. Psy tej rasy obowiązują próby pracy podczas konkursów psów myśliwskich, które polegają na ocenie wrodzonych umiejętności łowieckich psa. Cechy championa rasy Owczarek francuski Beauceron to:

  • Dobrze wyrzeźbiona głowa
  • Płaska lub lekko zaokrąglona czaszka z nieznacznie zaznaczoną bruzdą
  • Nieznaczne zaznaczony stop
  • Dobrze wykształcony, czarny, nierozłupany nos
  • Proporcjonalna kufa, nie wąska ani spiczasta
  • Przylegające, dobrze pigmentowane wargi tworzące lekki załomek na spojeniu
  • Lekko owalne oczy z ciemnobrązową lub orzechową tęczówką, u odmiany arlekin dopuszczalne oczy koloru porcelanowego
  • Wysoko osadzone, płaskie i krótkie uszy
    • Przycięte noszone prosto z czubkami skierowanymi do przodu
    • Niecięte częściowo załamane lub wiszące, ale niedopuszczalne są uszy widzące płasko przy policzkach
  • Dobrze umięśniona, dość długa szyja
  • Prosty grzbiet
  • Krótkie, szerokie i umięśnione lędźwie
  • Nieznacznie opadający zad
  • Dość wyraźnie zaznaczony kłąb
  • Szeroka i głęboka klatka piersiowa sięgająca łokcia
  • Noszony nisko, prosty ogon sięgający co najmniej stawu skokowego
  • Proste kończyny
  • Duże, okrągłe i zwarte łapy z czarnymi pazurami i mocnymi opuszkami
  • Wilcze pazury to cecha charakterystyczna Bauceronów. Powinny one znajdować się blisko łapy i mieć kształt dwóch oddzielnych palców zakończonych pazurem.

Baucerony cechują się krótką i gęstą sierścią, która sztywno przylega do tułowia. Włos musi tworzyć wyraźne portki i szczotkę na ogonie. Sierść na głowie jest krótsza i gładsza. Psy tej rasy posiadają gęsty podszerstek o delikatnej strukturze i mysioszarym kolorze, przez który nie prześwituje włos okrywowy. Beaucerony występują w dwóch rodzajach umaszczenia:

  • Czarny z wiewiórczym podpalaniem zwany „czerwoną skarpetą” ze znaczeniami w okolicy oczu, na bokach kufy, klatce piersiowej, pod ogonem oraz na nogach.
  • Arlekin o maści szarej w czarne plamy z podpalaniem. Kolory czarny i szary powinny być rozłożone równomiernie, ewentualnie z niewielką przewagą czerni. Podpalane znaczenia powinny występować w tych samych rejonach co u psów czarnych.

Podpalane znaczenia w konkretnych miejscach to charakterystyczna cecha wyglądu Owczarka francuskiego. Ich brak lub inne rodzaje maści i sierści, niż te podane we wzorcu FCI, mogą skutkować obniżoną oceną lub dyskwalifikacją w konkursach psów.

Owczarek francuski Beauceron – charakter

Z natury Baucerony to psy pewne siebie i nieustraszone. Charakteryzują się dużą wytrzymałością i zwinnością, co sprawia, że psy te idealnie sprawdzają się podczas stróżowania zwierzyny. Są inteligentne i posiadają doskonałą pamięć, co sprawia, że łatwo poddają się treningowi. Beaucerony nie powinny być płochliwe, ale mogą być zdystansowane i nieufne wobec obcych. Mimo to są łagodne i posłuszne, a wobec członków rodziny cechują się wyjątkową czułością i opiekuńczością. Niektóre osobniki mogą wykazywać pewną niezależność, na którą przyszły właściciel powinien być przygotowany. Beaucerony to psy stworzone do pracy, co sprawia, że na co dzień potrzebują ogromnej dawki ruchu i zadań umysłowych. Z uwagi na swoją siłę i zawziętość podczas zabawy, nie są one zalecane dla rodzin z małymi dziećmi. Psy tej rasy powinny znajdować się pod opieką doświadczonych właścicieli, którzy będą w stanie zapewnić im odpowiednie warunki bytowe.

Owczarek francuski Beauceron – długość życia

Średnia długość życia Beaucerona wynosi około 10-12 lat. Aby pies cieszył się dobrym zdrowiem jak najdłużej, właściciel powinien zadbać o zapewnienie mu odpowiednich warunków życia. Dobra jakościowo karma, codzienna aktywność fizyczna oraz regularne, coroczne wizyty kontrolne u lekarza weterynarii to niezbędne minimum. Beaucerony znaczną część życia spędzają w ruchu na łąkach i pastwiskach, co sprawia, że są szczególnie narażone na choroby odkleszczowe jak groźna i potencjalnie śmiertelna babeszjoza. Właściciel powinien zadbać o całoroczne zabezpieczenie psa przeciwko kleszczom za pomocą preparatów w postaci obroży, kropli lub tabletek.

Owczarek francuski Beauceron – zdrowie

Beaucerony to psy, które zazwyczaj cieszą się dobrym zdrowiem i nie są zbyt chorowite. Swoją witalność zawdzięczają niewielkiej ingerencji człowieka w rozwój ich rasy. Cechują się jednak ogromną wytrzymałością, co może powodować że będą dobrze ukrywać początkowe objawy choroby, co może utrudnić jej rozpoznanie. Dlatego właściciel powinien bacznie obserwować swojego psa, a każdą niepokojącą zmianę skonsultować z lekarzem weterynarii. Choroby dziedziczne, do których predysponowane są te owczarki to:

  • Dysplazja stawów biodrowych i łokciowych – wielogenowa wada dziedziczna prowadząca do zapalenia, a następnie zwyrodnienia stawów. Ta choroba może dotyczyć nawet 15% psów tej rasy.
  • Zwichnięcie rzepki – wrodzona wiotkość więzadeł rzepki prowadząca do jej zwichnięcia, kulawizny i nieodwracalnych zmian zwyrodnieniowych. Postępowaniem z wyboru jest chirurga stawu kolanowego.
  • Niedoczynność tarczycy o podłożu autoimmunologicznym.
  • Rozszerzenie i skręt żołądka – to choroba, do której predysponowane są rasy z głęboką klatką piersiową. Jest to stan zagrożenia życia, który wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej. Szczególnie narażone mogą być psy, które w ciągu dnia otrzymują jeden obfity posiłek, a bezpośrednio po nim intensywnie trenują.

Owczarek francuski Beauceron – pielęgnacja

Z uwagi na krótką sierść Beaucerony wymagają szczotkowania 2 razy w tygodniu. W okresie linienia niezbędne może okazać się jednak codzienna pielęgnacja, aby usunąć nadmiar wypadającej sierści. Psa należy kąpać nie częściej niż raz na kilka miesięcy, jedynie jak istnieje wyraźna potrzeba. Częste kąpiele mogą spowodować utratę ochronnej warstwy lipidowej skóry, a w konsekwencji jej przesuszanie i stany zapalne. Podczas kąpieli należy używać delikatnych preparatów przeznaczonych dla zwierząt, a także pamiętać o dokładnym spłukaniu szamponu, aby jego pozostałości nie działały drażniąco.

Regularnie należy przycinać pazury owczarka, zwracając szczególną uwagę na wilcze pazury. Zabieg ten wykonuje się przy użyciu specjalnych cążek. Pazur należy obciąć nie uszkadzając rdzenia, aby nie spowodować krwawienia i bólu. Zbyt długie pazury mogą wywołać u psa dyskomfort podczas poruszania się, a w niektórych przypadkach mogą nawet wrastać w opuszkę powodując ogromny ból. Właściciel powinien zadbać, aby każdy zabieg pielęgnacyjny był dla psa przyjemnością. Aby tak się stało należy stopniowo przyzwyczajać psa do wykonywanych czynności nagradzając go obficie smaczkami, aby wywołać pozytywne skojarzenie.

Właściciel powinien także co najmniej 2-3 razy w tygodniu szczotkować zęby Beaucerona, aby mechanicznie usuwać gromadzącą się na zębach płytkę bakteryjną. W tym celu należy używać specjalnej pasty dla zwierząt i szczoteczki gumowej lub z miękkim włosiem. Dzięki temu zabiegowi profilaktycznemu na zębach nie będzie tworzył się kamień nazębny, który może wywołać znaczny stan zapalny jamy ustnej. Nagromadzony kamień usunąć można jedynie za pomocą ultradźwiękowego skalera, a zabieg odbywa się w pełnym znieczuleniu.

Owczarek francuski Beauceron – żywienie

Beaucerony należy karmić dobrej jakości karmą komercyjną lub gotowaną w domu, która będzie zaspokajała zapotrzebowanie owczarka na składniki odżywcze i energetyczne. Psy tej rasy mają bardzo dobry apetyt, dlatego właściciel powinien zadbać, aby nie przekarmiać psa, bo na dłuższą metę będzie to prowadzić do otyłości. Dawkę pokarmową należy dostosować indywidualnie do wieku, masy ciała oraz aktywności fizycznej danego psa. Zbyt mała ilość karmy powodować będzie utratę masy ciała i spalanie tkanki mięśniowej. Z uwagi na skłonność owczarka do chorób zwyrodnieniowych stawów, właściciel powinien zadbać o odpowiednią suplementację preparatami chondroprotekcyjnymi pod okiem lekarza weterynarii.

Beaucerony, z uwagi na skłonność do skrętu żołądka, należy karmić co najmniej 2 razy dziennie przy użyciu np. misek spowalniających jedzenie. Po posiłku należy zapewnić psu odpoczynek i wstrzymać się kilka godzin z intensywną aktywnością fizyczną.

Owczarek francuski Beauceron – szkolenie i wychowanie

Psy tej rasy uwielbiają pracę z człowiekiem, a wspólne treningi z właścicielem to dla nich ulubiony moment dnia. Beaucerony są bardzo pojętne i szybko cię uczą, dzięki czemu szkolenie zazwyczaj sprawia przyjemność właścicielowi. Najważniejsze, aby treningi były przeprowadzane regularnie od pierwszych chwil pojawienia się psa w domu. Właściciel musi zadbać o odpowiednią motywację w postaci ulubionych smaczków czy zabawki, a także stopniowo zwiększać poziom trudności i urozmaicać szkolenia. Aby zbudować z psem dobrą relację należy wystrzegać się agresji, a przemoc fizyczna jest stanowczo zakazana.

Owczarek francuski Beauceron – szczeniaki i hodowla

Szczenię rasy Beauceron powinno posiadać metrykę urodzenia oraz książeczkę zdrowia potwierdzającą przebyte szczepienia i odrobaczenia. Pierwsze dni w nowym domu będą dla niego niezwykle stresujące, dlatego świeżo upieczony właściciel powinien być wyrozumiały i otoczyć psa troską i miłością. Po kilku dniach na aklimatyzację niezbędna jest wizyta w gabinecie weterynaryjnym, podczas której lekarz gruntownie przebada szczeniaczka oraz zaplanuje kalendarz szczepień i odrobaczeń, którego należy bezwzględnie przestrzegać. Aż do zakończenia pełnego cyklu szczepień niewskazany jest kontakt młodego Beaucerona z innymi psami lub ich odchodami. Szczenię jest w tym okresie najbardziej podatne na zachorowanie na potencjalnie śmiertelne choroby zakaźne, jak np. parwowiroza.

Owczarek francuski Beauceron – cena

Cena zakupu szczenięcia rasy Owczarek francuski Beauceron z certyfikowanej hodowli wynosi około 4 tysiące złotych. Należy kupować szczenięta jedynie z hodowli zrzeszonych w FCI. Daje to gwarancję, że psy pochodzą z dobrych warunków i są wolne od wad genetycznych. Zakup szczenięcia po okazyjnej cenie wiązać się może z kupnem psa zaniedbanego, o wadliwych genach i bardziej podatnego na różne choroby.

Owczarek francuski Beauceron – historia rasy, ciekawostki

  • Rasa znana jest w Europie już od XVI wieku. Pod koniec XIX wieku została ona podzielona na dwie oddzielne rasy: Beauceron oraz Briard.
  • Inne nazwy, pod którymi znane są psy rej rasy to: „Owczarek z Beauce”, „Beauceron” czy „Czerwona Pończocha”.
  • Psy tej rasy idealnie sprawdzają się jako psy stróżujące, ochronne, tropiące, lawinowe, a także ratownicze. Z uwagi na swoją inteligencję zajmują także wysokie wyniki w konkursach agility czy obedience.

Owczarek francuski Beauceron – dla kogo?

Beaucerony to psy, które potrzebują świadomego opiekuna, który podoła ich nietuzinkowemu charakterowi. Psy tej rasy uwielbiają pracę i będą czuły się bardzo źle, gdy właściciel nie zadba o ich codzienną aktywność fizyczną. Idealnie, gdyby Beauceron mieszkał w domu z dużą, ogrodzoną przestrzenią, na której mógłby spożytkować nadmiar energii. Opiekun owczarka musi także poświęcić mu sporą ilość czasu na codzienne treningi. Zdecydowanie są to psy, które najlepiej odnajdą się na dużej przestrzeni pod opieką opanowanego właściciela z żyłką sportowca.

5/5 - (10 głos/ów)

To może Cię zainteresować:

Spaniel francuski –  francuski ptasznik
Owczarek francuski briard – charakterystyka i opis rasy
Wyżeł francuski – braque d’auvergne – pies myśliwski dla początkujących
Barbet – francuski brodacz
Billy – czyli francuski pies gończy o zjawiskowym wyglądzie
Buldog francuski – czy to pies dla Ciebie?
Pumi – owczarek węgierski
Owczarek maremma – niezwykły stróż stada
Owczarek szetlandzki – czy sheltie to pies dla Ciebie?
Owczarek podhalański – olbrzym z polskich gór
Oceń nasz artykuł
5/5 - (10 głos/ów)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *